Elewacje z klinkieru

Płytki klinkierowe to materiał często stosowany na elewacjach. Nie jest tak jednak bez powodu, bowiem od dawna jest on ceniony z uwagi na na świetnie właściwości. Cechująca go wytrzymałość oraz względy wizualne sprawiają, iż powoli wypiera pozostałe surowce budowlane, a dystrybutorzy wciąż notują wzrost zainteresowania wyprodukowanymi z niego płytkami. Jakie zalety ma ów materiał? Jak troszczyć się o elewacje klinkierowe, by posłużyły nawet kilkadziesiąt lat?

Jak jest wytwarzana elewacja klinkierowa?

Klinkier to surowiec, który produkuje się ze specjalnej gliny. Zostaje ona wypalana w temperaturze więcej niż tysiąca stopni Celsjusza, przez co doskonale reaguje na wpływ wody oraz mrozy lub upały. Zależnie od typu użytej do jego wytwarzaniu gliny, klinkier może mieć najróżniejsze kolory oraz wykazywać niższą lub większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Reguły montażu elewacji klinkierowej

Żeby elewacja klinkierowa wytrzymała kilkanaście sezonów, powinniśmy przyłożyć szczególną wagę do sposobu jej montażu. Należy pamiętać o tym jeszcze przed budową domu oraz przygotować specjalne fundamenty – bez oparcia może bowiem pozostać jedynie niewielka część płytki klinkierowej. Powinniśmy też postawić na cegły szkliwione, ponieważ wykazują nieznaczną nasiąkliwość – nawet na zerowym poziomie.

Z jakich przyczyn powinniśmy wybrać elewację klinkierową?

Elewacja klinkierowa ma wiele silnych stron. Najważniejszą z nich jest nawet całkowita odporność na wpływ wody, dzięki której płytki klinkierowe stosowane są również w regionach, w których notuje się wysoki poziom deszczu i śniegu. Elewacja klinkierowa zabezpiecza też nasz dom przed glonami czy grzybami, które na tym podłożu nie mogą rosnąć.