Fugowanie klinkieru

Klinkier cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród deweloperów. To zainteresowanie owym surowce nie powinno oczywiście zaskakiwać. Klinkier bowiem doskonale się prezentuje, a metoda jego wytwarzania powoduje, że nie zagrażają mu woda, pleśnie lub pęknięcia. Aby jednak elewacja z tego materiału wytrzymała parę dekad, powinniśmy odpowiednio ją założyć. Źródłem największych problemów jest zazwyczaj fugowanie klinkieru – nie zaszkodzi więc napisać, jak wykonać to bezbłędnie.

Do fugowania klinkieru wybierz odpowiednią fugę

Cegły klinkierowe wymagają zazwyczaj mocniejszego spoiwa niż pozostałe produkty ceramiczne. Z tego powodu decydując się na elewację klinkierową, warto wcześniej kupić właściwą fugę. Żeby fugowanie klinkieru dało spodziewane efekty, musimy sięgnąć po fugę przeznaczoną do takich zastosowań. Wyroby tego typu na pewno znajdziemy w składach budowlanych, a zróżnicowanie cenowe to gwarancja, że bez względu na wszystko dopasujemy fugę, która spełni nasze oczekiwania i nie okaże się dużym wysiłkiem dla naszego portfela.

ABC fugowania klinkieru

Trzeba w szczególności wiedzieć, iż usunięcie suchej zaprawy z powierzchni płytek klinkierowych jest znacznie cięższe niż w przypadku pozostałych surowców. Dlatego też podczas fugowania klinkieru nie powinniśmy zapominać o spoinie wyciskanej za krawędzie – trzeba prędko ją usuwać. Bardzo istotną kwestią jest również uprzednie oczyszczenie muru – także nieduże zanieczyszczenia mogą wszak mieć wpływ na trzymanie się cegły.