Kamienny mur to niezwykle piękne ogrodzenie, jednak nie każdy jest w stanie sobie na niego pozwolić. Jego konstrukcja okazuje się bowiem dość złożona, natomiast koszty mogą mocno nadwyrężyć nasz budżet. Na szczęście, ci, którzy zamierzają właśnie tak oznaczyć granice swojej posesji, mogą postawić na interesującą inną opcję. Chodzi o gabiony, które prezentują się równie efektownie, a wydamy na nie dużo mniej i wykazują prostszą budowę.

Zastosowanie gabionów

Gabiony to wykonane z prętów klatki, w których ułożony jest materiał kamienny. Kiedyś były wykorzystywane jako budowle zapobiegające erozji stoków lub w hydrotechnice. Później doceniono także wyróżniający je piękny wygląd, dzięki któremu trafiły do parków i na prywatne działki.

Gabiony – w każdym miejscu prezentują się doskonale

Najważniejszą zaletą gabionów okazuje się ich uniwersalność. Bez trudu wkomponujemy je w wystrój każdego miejsca – wypełniające je skały możemy dobrać mając na uwadze to, jak prezentuje się okolica. Jeśli weźmiemy pod uwagę również niskie koszty ich wytworzenia, powoduje to, iż gabiony chętnie wybierają posiadacze domów wolno stojących.

Gabiony – wytrzymałe ogrodzenia

Prosta budowa gabionów sprawia, że są naprawdę odporne na uszkodzenia. Można używać ich także w ekstremalnych warunkach – wcześniej służyły przecież do zapewnienia ochrony ludności z obszarów leżących pod urwiskami. Nie potrzebują częstej konserwacji, a więc idealnie sprawdzą się przy domku letniskowym.