Hydroizolacja fundamentów – ważny element prac budowlanych

Podejmując decyzję o budowie domu, trzeba pamiętać o przeróżnych pracach. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle ważny etap prac, że najlepiej ich przeprowadzenie zlecić profesjonalistom , którzy posiadają wielką wiedzę i wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest to tak istotna sprawa?

Hydroizolacja fundamentów skutecznie chroni obiekt użytkowy przed działaniem wilgoci. Należy pamiętać, że bezpośrednie oddziaływanie wody na fundamenty istotnie obniża właściwości termiczne obiektu. Ma miejsce wyziębienie murów, które są z tego powodu o wiele bardziej podatne na rozwój grzybów wpływających niekorzystnie na organizm lokatorów. Dzisiaj wykonywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wtedy, kiedy woda występuje nieopodal konstrukcji budynku. Jest najlepsza także wtedy, gdy woda wywiera nacisk mający charakter hydrostatyczny na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast zapewnia kompleksowe zabezpieczenie przed działaniem wody oraz wilgoci w sytuacji, gdy nie jest wywierane ciśnienie na określone komponenty budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – komu zlecić prace

Hydroizolacje fundamentów stosuje się teraz zarówno w budynkach o charakterze mieszkalnym, jak i w przemysłowych. Należy wiedzieć, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest zabezpieczenie obszarów mających charakter trudno dostępny. Są to załamania, narożniki oraz łączenia ścian. Właśnie dlatego wykonanie hydroizolacji wiąże się z koniecznością stworzenia odrębnego projektu prac. Realizację hydroizolacji najlepiej jest zlecić fachowcom, którzy mają tak kwalifikacje, jak i doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszystko będzie wykonane tak, jak należy, a sama izolacja świetnie spełni swoją rolę.