Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Fundamenty to niewątpliwie kluczowe części budynku. W przypadku zniszczenia staną się niebezpieczeństwem dla całego domu. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi szybko je uszkodzić, zaś efekty tego będą odczuwalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już podczas projektowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki temu w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie oraz bardzo skomplikowane prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian będą szczególnie widoczne na najniższych kondygnacjach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Przed czym chroni izolacja fundamentów?

Jak już wspomnieliśmy, nasiąkanie może być naprawdę groźne dla obiektu. Gdy wilgoć dotrze do ścian, pierwszym symptomem będzie łuszczenie tynku, które jest problemem nie tylko estetycznym. Bardzo prędko bowiem ściany zajmują pleśni oraz glony, a te potrafią okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców budynku. Naprawdę groźne będą dla ludzi z uczuleniami i schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich nierzadko skutkują także zgonem. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jakie techniki to umożliwiają?

Izolacja fundamentów – w jaki sposób się ją robi?

Odróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Pionowa natomiast zabezpiecza fundamenty przed deszczem oraz wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia stosowana jest głównie na terenach, na których często występują podtopienia. Ważne jest także to, jakie materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się sięgać po produkty najlepszych producentów.