Jak pozbyć się wilgoci? Pomoże osuszanie ścian

Mokre ściany to kłopot, który dotyka nie tylko lokatorów wiekowych budynków. W nich rzecz jasna jest on szczególnie poważny, ale objawia się też w młodszych obiektach, w których jest wynikiem uszkodzonej albo źle zamontowanej izolacji. Nie trzeba zapewne tłumaczyć, że wilgoć w środku ścian to spore niebezpieczeństwo dla budynku – powoduje wyziębienie ścian, a w skrajnych przypadkach potrafi nawet owocować ich zawaleniem. Z tego powodu jeśli zaistniały przyczyny, by myśleć, iż dane ściany są zawilgocone, należy rozpocząć właściwe działania i zlecić fachowcom ich osuszenie. Na czym polega jednak osuszanie ścian? Jakie sposoby są obecnie najchętniej wykorzystywane przez specjalistów?

Na czym polega osuszanie ścian?

Przed osuszaniem ścian warto zlecić ekspertyzy, jakie podpowiedzą nam, czy ściany naprawdę są zawilgocone. Opierają się one na wycięciu kilku fragmentów ściany oraz przebadaniu ich w odpowiednich warunkach. Kiedy wilgotność ścian nie przekracza pięciu procent, osuszanie ścian nie będzie niezbędne. Jeżeli natomiast jest wyższe, należy niebawem wykonać kolejne ekspertyzy. Zawartość wilgoci wyższa od dziesięciu procent będzie natomiast powodem, aby jak najszybciej zlecić osuszanie ścian – potrafi wszak stać się źródłem dużych trudności.

Osuszanie ścian – techniki

Najczęściej stosowaną metodą osuszania ścian jest, jak łatwo się domyślić, użycie nagrzewnic. Metoda ta posiada wiele plusów, jednak posiada również minusy – jest stosunkowo mało wydajna przy wyższych zawilgoceniu i wymaga odpowiedniego przygotowania wnętrza. Z tego powodu coraz częściej stosuje się inne metody – osuszanie ścian z wykorzystaniem absorpcji, mikrofal oraz energii elektrycznej. Charakteryzują się one sporą efektywnością i dość niewielkimi kosztami, co szczególnie ważne okaże się w przypadku dużych budynków lub tych z naprawdę mokrymi murami.