Jakie elementy są ważne w projektach domów energooszczędnych?

Wszystko o sporządzaniu projektów domów energooszczędnych na barteksitarski.pl

Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęcamy oszczędzaniu energii. Doskonale wiemy już, że wiele źródeł energii jest zaliczanych jest do nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność ograniczenia ich zużycia. Z kolei ograniczone zużycie energii w każdej sytuacji oznacza mniejsze rachunki. Właśnie z tego powodu zrodziła się idea domów energooszczędnych, które obecnie cieszą się zwiększającą się popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy nieruchomość uznać można za energooszczędną?

Najbardziej istotną cechą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą powstawały straty ciepła. Dlaczego tak jest? Jest to efekt powierzchni przegród, które pokonuje ciepło. Jeśli zależy nam na tym, aby koszty ogrzewania nie osiągały ogromnych kwot, koniecznie należy zdecydować się na dom o raczej małej powierzchni. Nie należy jednak zapominać, że powierzchnia przegród uzależniona jest też od tego, jaki kształt ma bryła domu. I w tym wypadku zasada jest niezwykle prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym straty ciepła są mniejsze. Wpływ na energooszczędność domu mają też okna. W domach określanych jako energooszczędne nie wolno wybierać ogromnych tafli, które sięgają od podłogi aż pod sam sufitu. Okna są bowiem zawsze potencjalnymi miejscami, przez które dochodzi do strat ciepła. Takie olbrzymie okna można wykorzystywać tylko od południowej strony, która jest porządnie nasłoneczniona. Zabronione jest w domach energooszczędnych umieszczanie bardzo dużych okien od północnej strony. Osoby, które nie zamierzają jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, powinny zdecydować się na te, których średni współczynnik przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy drewniane gwarantują ograniczone zużycie energii?

Domy wykonane z drewna też mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko uzależnione jest bowiem od zaprezentowanych powyżej elementów. Stawiając na odpowiedni rozmiar, zwartą bryłę nieruchomości i dobrze dobrane okna, można mieć pewność, że straty ciepła nie będą zbyt duże.

Dane:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]