Nawierzchnie drogowe – jakie się dziś stosuje?

Jakość jezdni zależy zarówno od wykonania, jak i wykorzystanych do tego surowców. Te, które używane są dziś w naszym kraju, zupełnie nie przypominają nawierzchni drogowych sprzed lat. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, co w ogromnej mierze wpływa na wygodę jazdy, zaś ich wyłożenie przebiega się znacznie szybciej niż przed laty. Właśnie ze względu na nie dzisiejsze jezdnie rzadziej się uszkadzają, zaś my mamy szansę bez problemów poruszać się po całej Polsce. Jakie zatem technologie wykorzystują dziś inżynierzy? Na czym one polegają?

Bitumiczne nawierzchnie drogowe

Nowoczesne nawierzchnie drogowe często odgrywają dwie role na raz – bywają powierzchnią jezdną oraz oddzielającą. Wśród nich powinniśmy wspomnieć przede wszystkim nawierzchnię drogową Safegrip, która będzie solidna i niezawodna w każdych sytuacjach. Inżynierzy często też sięgają po nawierzchnię Microdeck – jest to technika charakteryzująca się prostotą aplikacji oraz bardzo solidna, a jednocześnie zapewniająca użytkownikom drogi optymalną ochronę przed kolizją.

Dylatacyjne nawierzchnie drogowe

Na mostach czy niektórych parkingach niezbędne będzie wykorzystanie dylatacji, bo pochłoną wstrząsy będące rezultatem jazdy aut. Z uwagi na bezpieczeństwo kierowców przebywających na moście, szczelinowe nawierzchnie drogowe muszą być najlepszej klasy – plastyczne i szczelne. Jedną z nich jest Rubi-Joint, która świetnie amortyzuje obciążenia poziome oraz poziome, a przez to zapewnia odpowiednie działanie elementów wiaduktów.