Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Nie szukaj już więcej! Tu kupisz szalunki Kraków

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie prześwitów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość wykonawców i inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają łączniki, belki, głowice ze stalowe lub aluminiowe i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt i zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Nabycie wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby opłacalne . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]