Płytka retro we współczesnym wnętrzarstwie

Budynki wznoszone na początku stulecia mają unikatowy urok. Jest on skutkiem nie tylko wartości, którą zyskują z upływem czasu, lecz także stylu oraz materiałów użytych do ich realizacji. W tamtych dekadach największym zainteresowaniem inżynierów szczyciła się z całą pewnością czerwona cegła, jaka również obecnie uchodzi za materiał, który nadaje budynkowi niezwykłego uroku. Jednak mimo że w sklepach znajdziemy rozmaite typy cegły w tej barwie, nie każda zdaje egzamin wtedy, gdy zależy nam na klimacie w stylu tamtych czasów. Szczególnie warto wybrać wtedy cegłę retro. Jak zatem jest ona wytwarzana? Kiedy warto po nią sięgnąć?

W jaki sposób zdobywa się cegłę retro?

Cegła retro bywa wytwarzana różnymi technikami. Podstawowe wersje to wytwarzane współcześnie płytki, które są później postarzone. Pamiętajmy jednak, że takie cegły nigdy nie będą wyglądać dokładnie tak, jak w wiekowych budynkach. Jeśli więc ważny jest dla nas odpowiedni efekt, postawmy na cegłę retro wytwarzaną z materiału pochodzącego z likwidowanych, wiekowych budynków. Zostaje ona szlifowana, a później zabezpieczana przed niebezpiecznymi czynnikami, przez co doskonale wygląda, a zarazem jest równie wytrzymała jak współczesne cegły. Na rynku kupimy rozmaite rodzaje płytki retro, pośród których na pewno znajdziemy te, które będą komponowały się ze stylem konkretnego obiektu.

Płytka retro – gdzie najlepiej zda egzamin?

Jak łatwo się domyślić, cegła retro nie powinna być stosowana jako główny budulec. Doskonale zdaje egzamin natomiast jako surowiec ozdobny, który nadaje wnętrzu wspomnianego klimatu. Właśnie dlatego nierzadko są spotykane w loftach – lokalach zaaranżowanych w budynkach używanych przed laty przez zakłady przemysłowe. Płytka retro sprawdzi się jednak także w innych budynkach, świetnie wyglądając zarówno w kuchni, jak i przedpokoju bądź salonie.