Pompa próżniowa

Pompy próżniowe to maszyny, z użyciem których mamy możliwość wypompować gazy z zamkniętych przestrzeni. Często używa się ich w najróżniejszych dziedzinach przemysłu, zaś ich konstruktorzy opracowali dotąd kilka typów, z których każdy znajduje trochę odmienne zastosowania. W jaki sposób dokładnie działają? W jakich miejscach najczęściej są używane pompy próżniowe?

Działanie pomp próżniowych

Pompy próżniowe by usunąć powietrze z z zamkniętego układu wytwarzają podciśnienie. Poszczególne modele wyróżniają się różną efektywnością, której wskaźnikiem jest ilość medium, którą są w stanie w określonym okresie usunąć. Ważne jest również maksymalne ciśnienie, jakie mogą wygenerować.

Pompy próżniowe – jakie rodzaje spotykamy?

Ze względu na różnorodność ich zastosowań, stworzono rodzajów typów podobnych maszyn. Zwykle wytwarzane są pompy próżniowe objętościowe, jonowo-sorpcyjne, kondensacyjne oraz jonowo-magnetyczne. Trochę rzadziej używane okazują się z kolei pompy łopatkowe lub membranowe.

Wykorzystanie pomp próżniowych

Najpopularniejszym przykładem wykorzystania pomp próżniowych są układy chłodnicze, gdzie nie tylko są jednym z najważniejszych podzespołów ich konstrukcji, ale też stosuje się je podczas ich konserwacji. Pompy próżniowe wykorzystuje się również w zakładach drukarskich, w aparaturach szpitalnych lub wytwórstwie tworzyw sztucznych. Dość często wykorzystywane są również w rolnictwie, pełnią bowiem funkcję ważnej części systemów udojowych. Należy oprócz tego dodać, iż pompy bywają kluczową częścią wyposażenia laboratoriów.