Projektowanie i budowa domów góralskich

Potrzebujesz domów góralskich? Wejdź na domygoralskie.com

Najpierw budowane były tylko na Podhalu, dziś zaś inspiracje stylem góralskim zauważyć można także w innych regionach naszego kraju. Domy góralskie, wbrew swojej nazwie, powstają też poza Małopolską, a zainteresowanie nimi zwiększa się każdego roku. Czym sobie to tłumaczyć? Jakie zalety mają domy góralskie?

Historia domów góralskich

Choć budowane były już od wieków, w świadomości większości architektura góralska pojawiła się za sprawą Stanisława Witkiewicza – wzięte stąd rozwiązania wykorzystał do wypracowania nowego, unikatowego stylu. Po latach ta architektura zdobyła popularność poza górami, jednak stale jest powszechnie kojarzy się z tą częścią kraju.

Domy góralskie – z jakich materiałów się je buduje?

Kluczowym surowcem, z którego powstają domy góralskie jest rzecz jasna drewno. Najpierw były to jedynie drzewa rosnące w Tatrach, ale z czasem architekci zaczęli również używać drewna egzotycznego – to bowiem okazało się odporne na upały czy mrozy oraz wpływ wody.

Czym charakteryzują się domy góralskie?

Domy góralskie najprościej poznać można dzięki charakterystycznym, stromym dachom oraz kamiennych fundamentach. Domy góralskie nie mogą obejść się bez tarasów oraz często stosowanych detali dekoracyjnych, będących nierzadko efektem pracy najbardziej cenionych rzeźbiarzy.

Dlaczego opłaca się postawić na domy góralskie

Swoją popularność zawdzięczają zwłaszcza pięknemu wyglądowi, ale ich zalety tu się nie kończą. Należy dodać, iż wznoszone głównie z drewna, tworzą nadzwyczaj zdrowy mikroklimat, a wykorzystane do ich budowy materiały są całkowicie ekologiczne.

Dane:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]