Ręcznie formowane cegły

Cegła jest nadal wśród najpopularniejszych surowców budowlanych. O jej zaletach niektórzy potrafią pisać godzinami – jest dość mało kosztowna, nadzwyczaj odporna oraz zapewnia świetną izolację termiczną. Większość aktualnie robionych cegieł jest produkowanych metodami przemysłowymi. Znacząco zmniejsza to ich cenę, lecz skutkuje to również tym, iż wszystkie cegły prezentują się identycznie. To z kolei nie zawsze podoba się entuzjastom oryginalnych rozwiązań – nic więc dziwnego, iż ostatnimi laty coraz większe jest zainteresowanie cegłami ręcznie formowanymi.

Piękna cegła ręcznie formowana

Powodem, dla którego cegła ręcznie formowana jest coraz chętniej wybierana okazuje się przede wszystkim estetyka. Przez to, że każda sztuka jest dziełem człowieka, wszystkie wyglądają całkowicie inaczej, co spodoba się wszystkim, którym na sercu leży niebanalność. Cegły ręcznie formowane są najczęściej wytwarzane z gliny lessowej, którą cechuje ciekawszy odcień niż cegły z gliny iłowej – od czerwieni aż po ciemną żółć.

Pozostałe dobre strony cegły ręcznie formowanej

Cegła ręcznie formowana jest oprócz tego naprawdę wytrzymała – jeśli o to chodzi, plasuje się korzystniej niż maszynowo wyrabiane produkty z dolnej półki. Efektywniej także ociepla pomieszczenia w mieszkaniu, zapewniając komfort termiczny wiosną i zimą. Cegła ręcznie formowana to też doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgotność – jest to materiał bardzo chłonny, więc może pobrać nawet dziesięć procent wody z pomieszczenia. Na koniec należy napisać, że cegła ręcznie formowana nie jest znacznie droższa od produktów wytwarzanych przemysłowo.