Rusztowania – zastosowania i materiały

Rusztowania to jedne z najistotniejszych elementów wyposażenia firm remontowych. Umożliwiają bezproblemowe dotarcie do wysoko usytuowanych części obiektów, nie powodując jednocześnie niebezpieczeństwa dla przebywających na wysokości ludzi. Dzięki rusztowaniom remonty zabytkowych kościołów, domów wielorodzinnych czy biurowców są zdecydowanie łatwiejsze niż dawniej. Rusztowania są również wykorzystywane przez firmy parające się myciem okien oraz konserwacją sieci wysokiego napięcia. Używane są oprócz tego w przemyśle chemicznym. Oprócz rusztowań warszawskich stosowane są też rusztowania jezdne – niezbędne szczególnie przy pracach, które obejmują spore obiekty.

Z jakich materiałów produkuje się rusztowania?

Kiedyś rusztowania produkowane były zwłaszcza z drewna. Podobne modele były wprawdzie lekkie, jednak niewytrzymałe, a to powodowało, iż przy skończonym remoncie niezbędne były przynajmniej drobne naprawy. Do dziś na Dalekim Wschodzie rusztowania wykonuje się z pni bambusa. Obecnie najpopularniejszym typem rusztowań okazują się konstrukcje zrobione ze stali, która jest surowcem solidnym, a jednocześnie stosunkowo lekkim. Jeszcze lżejsze jest aluminium, które wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania rusztowań przesuwanych, które muszą być jak najmniej ciężkie.

Rusztowania – od jakiej firmy wypożyczyć?

Z uwagi na ochronę osób przebywających na rusztowaniach, bardzo ważne jest to, od kogo je wynajmiemy. Należy wybierać zwłaszcza ekipy ze świetną renomą i rekomendowane przez wcześniejszych klientów. Sprawdźmy również, czy dana ekipa proponuje oprócz tego złożenie oraz rozłożenie rusztowań – będzie to wszak zadanie, do jakiego niezbędne są wysokie umiejętności, a nie powinniśmy zapominać, że bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo znajdujących się na górze pracowników. Ceny wynajmu rusztowań są naprawdę różne i biorą się z okresu ich udostępnienia, metrażu konstrukcji oraz innych czynników.