Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Znajdź sklejkę Kraków

Deski szalunkowe to istotny komponent konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jednakże zwykle używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować obiekty ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są także wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś używana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]