Tarcica i jej zastosowanie

Tarcica to produkt drzewny który znajduje bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym, a ponadto w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej użytkowania wydatnie wpływa to, iż produkt ten oferowany jest w różnych rodzajach, które określane są przez gabaryty wyrobu.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki proponują swym klientom rozmaite typy tego wyrobu. Przede wszystkim znaleźć można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje poprzez uprzednio przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, ale też odpowiednich cech, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Tarcica mokra natomiast nie jest poddawana takiej obróbce. Tarcicę dzieli się również na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno wywnioskować, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej płaszczyzny są wygładzone. Tarcica nieobrzynana ma natomiast wyrównane jedynie dwie powierzchnie równoległe. Poza tym możliwe jest produkowanie tarcicy w rozmaitych wymiarach. Z podstawowej formy tarcicy produkuje się na przykład deski, łaty, listwy, belki i bale.

Do czego użytkowana jest tarcica?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrych gatunków drewna i poddana precyzyjnej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pożądane są nieprzeciętne walory wizualne i znakomite parametry techniczne. Natomiast tarcica niższej jakości używana jest głównie w przemyśle papierniczym, a także w przemyśle budowlanym, na przykład do tworzenia konstrukcji budowlanych oraz więźb dachowych.