Uchroń się przed wodą – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Fundamenty to najważniejszy element każdej nieruchomości. Już podczas projektowania budynku musimy zatroszczyć się o to, żeby konstrukcja była solidna. Znakomite właściwości posiada izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy więc przed czym chroni taka izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroni przed wodą naporową

Czynniki atmosferyczne mają ogromny wpływ na konstrukcję budynku. Negatywne skutki ma zwłaszcza działanie wody, co może prowadzić do wyziębiania konstrukcji. Mokre fundamenty sprawiają, że spada współczynnik izolacji cieplnej, a tym samym podnoszą się koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najpopularniejszą odmianą hydroizolacji, która zabezpiecza nieruchomość przed niszczącym oddziaływaniem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Używa się ją tak przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Budowę osłania się za pomocą różnych metod izolacji. Ciężką izolację stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei w większości przypadków wykorzystywana jest izolacja przeciwwilgociowa, która pomoże ochronić podstawę budynku przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – oddzielne projekty dla trudno dostępnych miejsc

Podstawę budynku można izolować od wewnątrz i na zewnątrz. Wykorzystuje się do tego różnorodne elementy budowlane, na przykład papy, folie kubełkowe, masy hydroizolacyjne czy emulsje silikonowe. Nie zapominajmy o tym, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania oddzielnych schematów dla newralgicznych punktów jak na przykład rogi, załamania i zespojenie ścian. Dlatego roboty warto powierzyć fachowcom o renomowanej pozycji na rynku – tylko wówczas będziemy pewni, że nasz budynek jest profesjonalnie zabezpieczony przed działaniem wód gruntowych.