Znaczenie izolacji pionowej i poziomej dla trwałości budynku

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, pragnie, aby możliwie jak najdłużej jego stan techniczny się nie pogorszył. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie wykonana właściwa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja doskonale ochrania przed wilgocią na ścianach, w konsekwencji czego powoduje, że są one wolne od brzydkich plam, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, którą pełni

Jedną z oznak źle zrobionej izolacji domów jest zawilgocenie murów. Do tego dodać trzeba puchnące tynki oraz wspomniane we wstępie plamy, które w zdecydowanej większości przypadków dostrzec można na parterze oraz w piwnicy. Tego rodzaju problemy naprawdę często spotyka się w tych nieruchomościach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu żadnego znaczenia czy chodzi o budynki współczesne, czy te wybudowane przez laty. Aby odtworzyć brakującą lub niewłaściwie wykonaną izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiej wysokości powinna ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów leżących ukośnie. Potem przygotowane wloty trzeba napełnić stosując w tym celu odpowiedni płyn uszczelniający. Posiada on właściwości higroskopijne, w konsekwencji czego skutecznie uszczelnia fugi oraz powstrzymuje przepływanie wilgoci w górne rejony ściany. By jednak izolacja mająca charakter poziomy okazała się skuteczna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku należy w pierwszym etapie usunąć zawilgocone tynki, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie powlec całość środkiem o działaniu izolującym. Dopełnieniem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest zlecić doświadczonej ekipie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą wykonane właściwie, a izolacja spełni swoją rolę.