Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania kierowców Bielsko Biała, skieruj się na http://www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl prawa muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]