Badania wysokościowe i ich rola w określaniu przydatności do pracy

Pragniesz poznać więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko? Skieruj się na www.testybielsko.pl

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma za dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się tylko zgłębianiem relacji prowadzonych pacjentów z otoczeniem. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy określaniu predyspozycji do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne przeprowadzane są między innymi w przypadku osób planujących podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: o co w nich chodzi?

Badania wysokościowe w zasadzie niewiele różnią się od tych, jakie przechodzą kandydaci na kierowców zawodowych. Podstawą są testy osobowościowe, temperamentu, inteligencji. Ich znaczącym uzupełnieniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji oraz zdolność do koncentracji uwagi. Dzięki testom aparaturowym jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się w czasie pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak stereometr, wirometr i aparat krzyżowy. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa zawsze obejmują również wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana musi być z psychologiem naprawdę szczera. Podawanie nieprawdziwych informacji nikomu nie pomoże.

Kto może wykonywać badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog może podjąć się wykonania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni tak wiedzę, jak i umiejętności do wykonywania tego typu badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeśli o konieczności ich używania zadecydował okulista.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]