Budujesz dom? Zleć usługi geologiczne

Wznoszenie domu to niełatwe wyzwanie. Przeszkody pojawiają się jeszcze na etapie planowania inwestycji. Poza sprawami urzędowymi, musimy wszak wiedzieć o zbadaniu gruntu w miejscu, w którym zamierzamy wznieść dom. Naprawdę ważne są między innymi zawartość wilgoci w glebie, skład ziemi oraz jej spoistość. Jak sprawdzić, czy teren pozwala na wybudowanie budynku, czy też niezbędne są dodatkowe działania? Należy powierzyć to geologowi, który po wykonaniu właściwych ekspertyz oceni bezpieczeństwo konkretnej budowy. Jak więc to wykona? Jak wyszukać specjalistę, który zaproponuje usługi geologiczne najwyższej jakości?

Na czym polegają usługi geologiczne?

Pierwszym etapem w przypadku usług geologicznych jest wykonanie nawiertów. Umożliwia to wzięcie cząstek gruntu oraz wód znajdujących się pod ziemią i ich następne przebadanie w laboratorium. Wyniki tych ekspertyz dużo powiedzą o tym, czy gleba umożliwia budowę budynku, czy z kolei trzeba wykonać któreś działania. O tym, jak skonstruowana jest ziemia na terenie mówią też rezultaty sondowania statycznego i dynamicznego, a więc badań przeprowadzanych z użyciem specjalistycznego sprzętu. Takie rezultaty powinny być zawarte w sporządzonej na koniec ekspertyzie.

Usługi geologiczne – kto przeprowadzi?

Powinniśmy jednak pamiętać, że takie badania muszą zostać przeprowadzone tylko przez geologa posiadającego odpowiednie certyfikaty. Aby je uzyskać i mieć prawo oferować usługi geologiczne, należy skończyć studia wyższe, a to znaczy, że wybierając geologa zyskujemy pewność, że usługi geologiczne dadzą odpowiednie skutki. Jeśli poza tym ważna jest dla nas także profesjonalna obsługa oraz niedługie terminy, warto zwrócić się o pomoc znajomych, którzy wcześniej zamawiali usługi geologiczne lub wyszukać opinie poprzednich klientów w sieci.