Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.