Co mają na celu badania operatorów?

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ dowiesz się, jak zamówić badania operatorów Bielsko

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają także na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Ustawa dokładnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że wykonywanie takich testów jest obowiązkowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, wykorzystywana jest również specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Najczęściej są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]