Druk – rodzaje i zastosowanie

Jakie są rodzaje druku?

Najpopularniejszym podziałem druku jest podział na druk cyfrowy oraz offsetowy.
W przypadku druku cyfrowego dane przeznaczone do naniesienia na powierzchnię dostarcza się do urządzenia w postaci cyfrowej. Przy użyciu tego wyjścia nie ma potrzeby tworzenia formy drukarskiej, ponieważ swoistym jej zastępcą jest sam zapis cyfrowy, przy czym szablon dla każdej kolejnej odbitki możemy swobodnie zmieniać.
W przypadku druku offsetowego niezbędne jest przygotowanie wzorca przed rozpoczęciem wytwarzania odbitek. Jest to bardzo tanie rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujemy uzyskać wielką ilość kopii tego samego wzoru. Ponadto druk offsetowy może być wykonywany na praktycznie każdym typie materiału.

Jaki typ druku jest lepszy?

W przypadku, gdy zależy nam na sfinalizowaniu druku natychmiastowo oraz gdy nie chcemy wielu kopii lub chcemy zachować opcję zmiany szablonu, lepszy dla nas będzie druk cyfrowy. W ten sposób praktycznie natychmiast otrzymamy potrzebny wydruk nie ponosząc wysokich kosztów. Jeśli jednak nasze zadanie polega na wydrukowaniu ogromnej liczby kopii jednego szablonu , uzyskując przy tym jak najlepszą jakość, a przy tym potrzebujemy zachować możliwość druku na wszystkim, lepszym wyjściem będzie druk offsetowy.