Gatunki i rodzaje traw, czyli o zakładaniu i utrzymaniu trawników

Zielony trawnik wygląda stylowo i upiększa posesję. Na rynku istnieją przedsiębiorstwa, które profesjonalnie zajmują się dbaniem o trawniki. Do kogo skierowana jest ich oferta i jakie prace realizują?

Zakładanie i utrzymanie trawników – dla gmin i instytucji

Usługi związane z pielęgnowaniem terenów zielonych zyskują na popularności. Korzystają z nich m. in. zespoły zamków, firmy prywatne, organy publiczne czy zarządy dróg i zieleni, które posiadają duże areały przestrzeni. Do ozdobienia trawnika wykorzystuje się wiele rodzajów roślin, do których zaliczyć można kostrzewę trzcinową, życicę trwałą czy wierzchlinę łąkową. Dużą popularnością cieszy się też trawa z darni, która pozwala na natychmiastowe urządzenie estetycznej przestrzeni. Jaki typ trawy wybrać? Wybór powinien zależeć od spodziewanych rezultatów, wielkości powierzchni oraz rodzaju terenu. Gatunki rozkładane świetnie spisują się nawet w przypadku pochyłej powierzchni.

Zakładanie i utrzymanie trawników – kiedy stosuje się specjalistyczne linie kroplujące?

Firmy zajmujące się dbaniem o trawniki stosują nowoczesne narzędzia, które pomagają przeprowadzić niezbędne prace. Wśród nich wyróżniamy np. koparki, agregaty, kosiarki samojezdne oraz wiele innych praktycznych urządzeń. Dzięki nim zabiegi takie jak koszenie trawników odbywają się zdecydowanie szybciej. Niezwykle ważne jest również nawadnianie trawnika, które coraz częściej odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych systemów zraszających. Podmioty zajmujące się zakładaniem trawników dbają także o regenerację trawnika, który stracił estetyczny wygląd wskutek przyczyn zewnętrznych, jak np. pogoda lub urazy mechaniczne. Dzięki specjalistycznym zabiegom, do których zaliczyć można napowietrzanie, nawożenie czy odchwaszczenie, trawnik znowu prezentuje się schludnie.