Jak pielęgnacja drzew wpływa na ich wygląd

Tereny zielone w przestrzeni miejskiej potrzebują wyjątkowej dbałości – drzewka należy cyklicznie przycinać, a te, które niszczą nawierzchnię dróg, usuwać. Jakie zabiegi pomagają utrzymać parki w znakomitej formie i kogo najlepiej wynająć do takich zadań? W jaki sposób pielęgnuje się krzewy w miastach? Zobacz nasz poradnik.

Pielęgnacja drzew – rozdrabnianie gałęzi i cięcia techniczne

Cięcia korekcyjne, instalowanie wiązań elastycznych, rozdrabnianie gałęzi – wszystkie te zabiegi przyczyniają się do poprawy estetyki terenu zielonego, jak również bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie. Częste przycinanie drzew w okresie ich wzrostu zapewnia wiele korzyści – korona jest ładniej uformowana, a drzewo lepiej owocuje. O bardziej dojrzałe nasadzenia również trzeba się troszczyć – zainfekowane konary powinno się regularnie przycinać, a wówczas drzewa będą prezentowały się nienagannie. Wycinka jest konieczna w przypadku, gdy korony drzewa utrudniają widoczność. Pomoc profesjonalnej firmy jest niezastąpiona również po silnych wiatrach, kiedy zachodzi obawa, że uszkodzone drzewa mogą się wywrócić.

Pielęgnacja drzew – wycinka a nowe przepisy

Polskie prawo ewoluuje. Wiele formalności zostało uproszczonych, jednak sama pielęgnacja parków jest procesem skomplikowanym. Bardzo często wycinka drzew wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, ale jest on niezbędny również w celu ujednolicenia terenu. Wtedy warto skierować swoje kroki do specjalistycznej firmy, która dysponuje doświadczoną kadrą. Jednym z najważniejszych zabiegów jest frezowanie pni wykonywane już po wycince. Specjalne ostrza rozdrabniają pozostałości po pniu. Zrębki drzew można potem wykorzystać np. jako produkt na opał.