Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie

Szkolenia stają się coraz bardziej popularne – dzięki nim można m. in. pozbyć się lęków, wypracować asertywność czy nauczyć się zarządzać czasem. Żeby jednak kurs był maksymalnie efektywny, musi być znakomicie przeprowadzony. Jakie metody gwarantują sukces?

Jak poprowadzić szkolenie – zainteresuj odbiorców

Umiejętnie prowadzone szkolenie powinno zainteresować uczestników i wywołać pożądane skutki. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, wiele zależy od stosowanych metod oraz zaangażowania prowadzącego. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Przede wszystkim nie może być ono jednostajne dla odbiorców, a także czysto teoretyczne. Właśnie z tego powodu tak wielu trenerów stosuje innowacyjne metody do których należą np. symulacja, sesja relaksacyjna, burza mózgów czy drama. Ćwiczenia praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wypracowanie określonych zachowań. W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przywiązuje się do technik praktycznych, które dają wymierne efekty. Sama teoria to nie wszystko, słuchacze muszą samodzielnie przećwiczyć wybrane elementy.

Jak poprowadzić szkolenie – dokonaj umiejętnego podziału uczestników

Interesujące metody szkoleniowe to jednak nie wszystko. Istotną sugestią jest także przeprowadzenie umiejętnego podziału uczestników na grupki, najlepiej na zasadzie odliczania. Dzięki temu kursanci czują się bezpiecznie i właśnie tak przeprowadza się np. szkolenia dla managerów. Kolejną techniką podziału uczestników na grupy jest dołączanie do liderów. Zupełnie inaczej wygląda jednak praca z osobami, które doświadczyły kryzysu – mogą one dowolnie dobrać się w grupy. Taki podział gwarantuje, że słuchacze będą mogli osiągnąć zamierzone cele, a samo szkolenie będzie ciekawe.