Kiedy wykonuje się audyt efektywności energetycznej w firmie

Polscy przedsiębiorcy zobowiązani są do wykonywania systematycznych audytów efektywności energetycznej w swoich obiektach. Na czym to polega? Jakie podmioty warto poprosić o fachowe doradztwo? Sprawdź nasz poradnik.
Audyt efektywności energetycznej – jak reguluje to polskie prawo?
Audyt efektywności energetycznej to niezwykle ważny dokument, który pozwala przeanalizować stopień zużycia energii elektrycznej oraz precyzyjnie określić stan techniczny danego budynku. Polskie ustawodawstwo zobowiązuje przedsiębiorstwa do przeprowadzania audytów raz na cztery lata. Przepisy zostały wprowadzone do naszego kraju w 2016 roku z inicjatywy Unii Europejskiej. W dokumencie znajdują się informacje o kondycji technicznej urządzeń oraz wykaz czynności mogących zoptymalizować słabsze wyniki. Dzięki audytowi można też znaleźć sposoby na oszczędzenia energii elektrycznej. Jakie podmioty muszą liczyć się z koniecznością przeprowadzenia audytu? Obowiązek ten nie dotyczy tylko sektora małych i średnich firm.
Audyt efektywności energetycznej – ustal źródła generujące straty
Jak poddaje się ocenie efektywność energetyczną przedsiębiorstwa? Najpierw określa się czynniki generujące największe straty. Trzeba zaznaczyć, że oceniane są nie tylko firmowe obiekty, ale również instalacje przemysłowe oraz inne działy przedsiębiorstwa. Według polskiego ustawodawstwa, do podniesienia efektywności energetycznej przyczyniają się następujące procedury – remont instalacji, wykluczenie strat związanych z poborem energii biernej i strat na transformacji, a także wymiana źródeł ciepła. Dzięki takim działaniom można uzyskać duże oszczędności. Audyt może przeprowadzić wyłącznie profesjonalny podmiot zewnętrzny. Audytor musi wydać niezależną opinię.