Montaż rusztowań – kiedy są niezbędne

Chyba każdy z nas chociaż kilka razy w życiu natknął się na rusztowania. Te specjalne konstrukcje wykorzystuje się powszechnie w budownictwie. Ich wykorzystanie sprawia, że możliwe jest wykonywanie prac na dużych wysokościach bez narażania swojego życia i zdrowia. Z jakich części zbudowane są rusztowania? Gdzie dokładnie się je stosuje?

Montaż rusztowań: budowa oraz możliwości ich wykorzystania

Rusztowania zbudowane są ze słupów nośnych, które biegną pionowo i żerdzi o przebiegu poziomym, które są mocno przymocowane do słupów nośnych. Mogą być przybite, przykręcone lub przywiązane. Na żerdziach układane są pomosty. W rusztowaniach o najprostszej konstrukcji w roli pomostu używana jest najczęściej zwykła deska. W wypadku tych nowoczesnych rusztowań, pomost robiony jest z metalowych prefabrykatów, których waga jest bardzo mała. Jeszcze jakiś czas temu dostępne były na ogół rusztowania wykonane z rur stalowych. Odznaczały się one jednak niezwykle dużą wagą. Dzisiaj rusztowania są na ogół wykonane z aluminium. Nie waży ono wiele, a równocześnie jest naprawdę bardzo wytrzymałe. Rusztowania wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Powszechnie używane są rusztowania elewacyjne, które wykorzystywane są w czasie prac modernizacyjnych zabytków, budynków użyteczności publicznej i kościołów. Obecnie po rusztowania sięga jednak również przemysł energetyczny i chemiczny.

Montaż rusztowań: usługi fachowej firmy

Gdy potrzebne jest rusztowanie, warto postawić na usługi firmy, która takie konstrukcje wypożycza. W zdecydowanej większości przypadków wykonuje ona również montaż, a następnie demontaż rusztowania. Cena za tego typu usługi w każdym przypadku ustalana jest indywidualnie. Wpływ na nią ma na przykład metraż rusztowania, czas, na jaki planujemy je wynająć i to, czy mają zostać przeprowadzone prace montażowe i demontażowe.