Niezbędne badania wysokościowe

badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej 3 metry nad podłogą bądź ziemią. Dotyczy to zatem robót głównie budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że według przepisów BHP powinna być wykonywana z zastosowaniem właściwych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na zaburzenia równowagi czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc pełna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) i okulistyki. Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W toku badań można również zdiagnozować kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości, ich wykonanie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Pamiętając, że w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyły pięćdziesiąt lat, muszą natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]