Poszukiwania laboratorium EMC

Kompatybilność elektromagnetyczna to zbiór cech danego urządzenia sprawiających, że jest ono w stanie poprawnie funkcjonować w danych warunkach i nie rzutować negatywnie na działanie innych maszyn znajdujących się niedaleko. Przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej wskazują, że niemal wszystkie urządzenia wchodzące na rynek Wspólnoty muszą przejść badania EMC, które potwierdzą ich kompatybilność elektromagnetyczną. Powinniśmy wykonać je w certyfikowanym laboratorium – w naszym kraju działa ich kilkadziesiąt, ale nie wszystkie świadczą te same usługi. Jak zatem w tym gronie znaleźć te odpowiednie? O jakich rzeczach nie możemy zapominać przy wybieraniu laboratorium EMC?

Jakie testy wykonuje laboratorium EMC?

Podczas szukania odpowiedniego laboratorium EMC kluczowe niewątpliwie okazuje się to, jakie testy są w nim przeprowadzane. Pamiętajmy bowiem, iż poszczególne laboratoria mają zmienny zakres badań – wynika to na przykład z braku odpowiedniego sprzętu. Niekiedy nie są nam potrzebne wszystkie badania, jednak jeśli zajdzie ta konieczność – postawmy na laboratorium EMC, które świadczy kompleksowe testy. Oprócz tego istotne jest również to, jakiego typu przyłącza i sieci stosowane są w placówce, ale tego niestety zazwyczaj nie dowiemy się z ogólnodostępnej dokumentacji.

Co sprawdzić przed zawiązaniem współpracy z laboratorium EMC?

Jak więc postąpić, kiedy ważne okazują się dla nas testy wykonane na mniej powszechnych przyłączach? Trafionym rozwiązaniem w takich przypadkach okaże się niewątpliwie przesłanie zapytania, przez które dowiemy się, czy dane urządzenie może przejść testy w określonym laboratorium. Wyszczególnijmy w nim takie cechy sprzętu, jak masa, typ przyłączy oraz ich liczba, jak również rodzaj zasilania. Dobrze również zapytać o opcję uczestniczenia w testach – wiąże się to wszak z wieloma korzyściami.