Przebieg badań wysokościowych

badania wysokościowe Bielsko, badania wysokościowe Bielsko Biała

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność poddawania się drobiazgowym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co jaki czas należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – wykluczenie epilepsji, krótkowzroczności lub chorób błędnika

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na masztach, pomostach, stropach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku bądź innych dolegliwości mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta epilepsji, wad wzroku lub chorób błędnika. Dodatkowo należy także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą przechodzić je częściej – raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest niedowidzenie, wada wzroku, jak również schorzenia neurologiczne i choroby narządów ruchu. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]