Przebieg leczenia kanałowego

Daleko posunięta próchnica, złamanie zęba, zapalenie miazgi, martwica bądź nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, że najczęściej w ich przypadku leczenie kanałowe. Chociaż zabieg ten u niektórych pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się bać tego typu terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, które pozwalają na leczenie także największych ubytków bez obawy przed bólem.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Wstępny etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego zmienionej chorobowo miazgi. Składa się ona z naczyń krwionośnych oraz nerwu, toteż leczenie kanałowe wymaga zastosowania bardzo skutecznego środka znieczulającego. W kolejnym kroku wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zęba ceramiką, materiałem kompozytowym, cementem szkło-jonomerowym lub metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się w związku z tym wybrać rzetelnego dentystę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, iż leczenie będzie udane są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Umożliwia to dentyście głębokie oczyszczenie, a w następnej kolejności szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu kolejne zabiegi nie będą już potrzebne.