Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Kup okna zabytkowe na www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich cenę w dużej mierze rzutuje także wiek. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w sklepach materiałów. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również uchylane, a to sprawia, że niezbędne stają się lufciki, za pomocą których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który wykazuje mnóstwo atutów, lecz potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która potrzebuje wysokich kwalifikacji – ten typ okna cechuje się bowiem użyciem różnych, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, także najlepsi specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeśli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]