Świadectwo energetyczne budynku – o czym należy pamiętać?

Lokatorzy domów jednorodzinnych na pewno doskonale wiedzą, jak duże koszty związane są z ogrzewaniem lokalu. Nie powinno więc zaskakiwać, że w toku poszukiwań nowego mieszkania dla wielu z nas bardzo ważne będą właściwości cieplne danego budynku. To z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury określiło przepisy, w myśl których oferujący dom musi przedstawić kupującemu świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszelkich sprzedawanych mieszkań, a jego specyfikę określa prawo. Co wiec musi znaleźć się na świadectwie energetycznym budynku? I, co najważniejsze, której firmie zlecić jego wystawienie?

Czym jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne budynku to dokument, w którym podane są dane na temat liczby energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Jest ona szacowana w oparciu o porównanie liczby energii pobieranej przez dany okres rozliczeniowy do zaspokojenia potrzeb lokatorów domu. Świadectwa energetyczne budynków szczególnie ważne są dla budynków używanych przez urzędy oraz tych, które mają powierzchnię większą od 500 m2 – w nich świadectwo energetyczne powinno widnieć w miejscu dostępnym dla wszystkich lokatorów.

Świadectwa energetyczne budynków – jak wybrać specjalistę?

Jak nietrudno stwierdzić, świadectwo energetyczne budynku powinno być wystawione przez certyfikowanych specjalistów. To natomiast sprawia, że ich znalezienie z pewnością nie okaże się kłopotem tak dużym, jak w sytuacji wielu innych usług – zwłaszcza, że oferujące je przedsiębiorstwa działają w różnych większych miastach. Znacznie ważniejsze będzie jednak to, by pamiętać o tym, aby wyszukać fachowca we właściwym terminie. Świadectwa energetyczne budynków obowiązują wszak tylko przez dekadę – następnie musimy przeprowadzić je jeszcze raz.