Szkolenie z ochrony danych osobowych. Czemu tak ważne?

Pierwszym oficjalnym aktem w Polsce, jaki dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś określa ona ów termin oraz mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, które pozwalają na ustalenie tożsamości danego człowieka bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem imiona i nazwisko, miejsce zamieszkania czy datę urodzenia, lecz też te określane jako dane wrażliwe – m. in. informacje o religii, ewentualnych wyrokach czy chorobach. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują każdego rodzaju firmy. Jedne dysponują tylko danymi swoich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dostęp również do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, ale w najcięższych przypadkach także więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – na czym polega

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników zarządzających takimi informacjami – są to na przykład specjaliści z archiwów, HR lub do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się także materiały pomocnicze, przez które kursanci łatwiej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują odpowiednie certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu i zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.