Terapia par – gdy nie układa się w związku

Więcej informacji o terapii par UK

Kryzysy przytrafiają się w różnych związkach. Wiele z nich nie stwarza niebezpieczeństwa, a po stwierdzeniu, co jest źródłem problemów, partnerzy samodzielnie zażegnują trudności. Zdarza się niestety, że przyczyny są naprawdę problematyczne – między innymi zdrada jednego z partnerów, zatajanie prawdy lub problemy natury seksualnej. W takich przypadkach zażegnanie kłótni samodzielnie potrafi okazać się niemożliwe. Niegdyś najczęściej skutkowało to rozwodem, na szczęście obecnie istnieją sposoby, z którymi można zakończyć każde rodzinne konflikty. W jakich przypadkach zatem terapia par okaże się rzeczywiście potrzebna? Jak wygląda? Jak przygotować się do niej, by przyniosła dobre skutki?

Przesłanki do podjęcia terapii par

Małżeństwa w kryzysie najczęściej udają się po pomoc wówczas, gdy nie są w stanie zrozumieć zachowania partnera. Zwykle osobno spędzają wolne chwile ze współmałżonkiem, miast tego wychodzą na przykład ze znajomymi . Partnerzy rozpoczynający terapię par nierzadko skarżą się, że brak im tematów do rozmów, gdyż ich zainteresowania różnią się od zainteresowań współmałżonka. Terapia par bywa także polecana wtedy, gdy jeden z małżonków jest winny zdrady małżeńskiej – w takich sytuacjach okazuje się ona jednak najbardziej problematyczna. Powodem sporych trudności w kontaktach między małżonkami okazują się też nierozwiązane problemy seksualne, gdyż pary zazwyczaj nie umieją dyskutować o tym bez odczuwania wstydu.

Terapia par – czego się spodziewać?

Ideą terapii par jest odnalezienie powodów trudności w małżeństwie i ich zlikwidowanie. Dlatego najważniejszymi częściami terapii są dyskusje z małżonkami – nie mogą to być oczywiście wyrzuty w gabinecie terapeuty, a rzeczowe rozmowy, które pozwala na dotarcie do powodów kryzysu. Terapia par zwykle zakłada również mediację, gdyż ta pozwala na pokonanie wielu kłótni. Warto nadmienić także o tym, że terapia par oczekiwane skutki przynosi wyłącznie wtedy, gdy zgody pragną oboje partnerzy – dlatego ważnym elementem są ćwiczenia nad poprawą komunikacji.

Dane:
Prywatny Gabinet Psychoterapii Systemowej
101 Lockhurst Lane (budynek Citybase)
CV6 5SF Coventry

Mob.: 074 694 36 339