Wywóz i utylizacja mebli – co warto wiedzieć?

Sprawdź, jak zamówić odbiór starych mebli

Większość z nas na pewno świetnie zna problem, jakie tworzą przedmiotów, których od dawna już nie używamy, a których nie chcemy wyrzucić z przeróżnych powodów. Zazwyczaj przestawiamy je do piwnicy, na strych albo do komórki lokatorskiej, aby nie zajmowały miejsca w mieszkaniu. Rzecz jednak w tym, iż po kilku miesiącach również w tych pomieszczeniach stają się tak zagracone, iż zwykłe ich użytkowanie bywa męczarnią. Dopiero to nakłania wielu z nas do przystąpienia do gruntownych porządków, stanowiących okazję do tego, by uwolnić się od zwalonych na kupę przedmiotów. Takie duże sprzątanie nierzadko urządzamy również, kiedy nabywamy zapuszczoną nieruchomość lub otrzymujemy w spadku po kimś mieszkanie. Powinniśmy zatem posiadać wiedzę, co zrobić ze zebranymi przedmiotami i jak w mgnieniu oka wywieźć stare meble z domu, strychu i piwnicy.

Zamów wywóz mebli i nie wyrzucaj ich do zwykłych odpadów

Śmieci takie jak zużyte panele ścienne lub podłogowe, sprzęt AGD i RTV, stare meble czy fragmenty stolarki okiennej nie mogą trafić do zbiornika zarezerwowanego na odpady komunalne. Jeśli potrzebujemy się od nich uwolnić, do wyboru mamy kilka rozwiązania. Pierwsze to przetransportowanie ich na własną rękę do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednakże dysponowania adekwatnie pakownym samochodem. Drugie to poczekanie na okresową zbiórkę takich odpadów. Te mają miejsce zwykle raz w miesiącu – do czasu kolejnej zbiórki jesteśmy więc przymuszeni znaleźć miejsce na przetrzymanie śmieci sporych rozmiarów. Najbardziej optymalne jest trzecie rozwiązanie – wynajęcie kontenera na śmieci, który po napełnieniu odbierze odnajmujące go przedsiębiorstwo. Zatroszczy się ono także o zgodną z prawem utylizację zebranych odpadków. Przedsiębiorstwa wypożyczające kontenery często świadczą także fachową pomoc przy opróżnianiu strychu, komórki względnie całego domu.

Utylizacja mebli – nie tylko porzucone na wysypisku

Jeżeli stare meble będą oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych bądź podmiotu trudniącego się utylizacją na co dzień, nie będą spopielone ani nie trafią na wysypisko. Po zdemontowaniu ich na części podstawowe, a następnie posortowaniu komponentów wedle materiału, z jakiego były wykonane, mogą zostać ponownie przetworzone, dzięki czemu posłużą do stworzenia kolejnych przedmiotów. Utylizacja mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w większości są one wykonane, sprowadza się na ogół do ich przekształcenia w płyty wiórowe, które następnie stosuje się do produkcji kolejnych biurek, stołów albo półek.

Dane:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]