Portal wiedzy o zdrowiu – jak racjonalnie z niego korzystać?

portale o zdrowiu, źródła informacji o zdrowiu

Internet to miejsce, gdzie niezmiernie szybko da się znaleźć informacje na każdy temat. Internauci upodobali sobie w szczególności szukanie porad w Google odnośnie zagadnień zdrowotnych, częstokroć nawet poprzedzając definitywną decyzję o konsultacji ze specjalistą godzinami przeszukiwania sieci z nadzieją na znalezienie na własną rękę rozwiązania problemu. Ale czy to dobry model stosowania informacji zamieszczanych na portalach o zdrowym stylu życia?

Portal wiedzy o zdrowiu to nie alternatywa dla profesjonalnej porady lekarskiej

W ogromie treści o zabiegach estetycznych, prawidłowym żywieniu i zdrowiu publikowanych w sieci jest wiele wiarygodnych artykułów pisanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi zafascynowanych daną tematyką i od lat działających w zawodach powiązanych z medycyną. Jednak korzystanie z informacji zamieszczanych na blogach o zdrowiu lub urodzie nie powinno (a w zasadzie nie może!) polegać na traktowaniu ich jako opcji alternatywnej do indywidualnego kontaktu ze specjalistą. Portal o zdrowym stylu życia, o ile dostarcza sprawdzonych informacji, może jednakowoż być dobrym źródłem pomocniczej wiedzy, która przygotuje internautę do sprawnego poruszanie się po świecie polskiej służby zdrowia. Wpis z deskrypcją symptomów poprzedzających konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu później konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Natomiast poznanie w sieci skrupulatnego opisu operacji wyjaśnionej prostym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłego zabiegu i obniżyć stres przez niego wywołany.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl