Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Sprawdź więcej informacji o biopsji gruczołu krokowego na www.scmkrakow.pl.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i wymiarami kasztan. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zidentyfikować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć groźby jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeśli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, problemy z erekcją i ejakulacją, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje również po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi i uczulenie na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]