Charakterystyka i działanie aparatów do ultradźwięków

aparat do ultradźwięków, aparat ultradźwiękowy

Ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz są często stosowane przez fizjoterapeutów. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, bo odpowiednio aplikowane ultradźwięki mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Wykorzystuje się je do masażu tkanki mięśniowej, a generowane za ich pomocą ciepło działa kojąco na tkankę nerwową. Z tego powodu masaż ultradźwiękami stosuje się do łagodzenia bólu, usprawnienia przepływu limfy i redukowania napięcia mięśniowego. Wszystko to możliwe jest jednak tylko przy użyciu odpowiedniego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat ultradźwiękowego – charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od blisko wieku, opiera się na 2 typach efektów: atermicznych i termicznych. Te pierwsze mają pozytywne oddziaływanie na przepływ płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają w głównej mierze na rozgrzaniu tkanek bogatych w kolagen – wiązadeł, blizn, ścięgien oraz stawów i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do dużego wysiłku bądź przy leczeniu przeróżnego rodzaju stanów zapalnych.

Aparaty do ultradźwięków – stacjonarne czy przenośne?

Funkcjonują 2 typy aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Przenośny aparat terapii ultradźwiękowej będzie opcją idealną dla fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów czy też podejmujących ich w wielu gabinetach. Jeżeli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym przyjmuje znaczną ilość pacjentów – przede wszystkim w ramach umowy z NFZ – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dane:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]