Implanty, ekstrakcja ósemek – czyli o chirurgu stomatologu słów kilka

Chirurg stomatolog reprezentuje specjalizację zajmującą się przeprowadzaniem złożonych zabiegów w okolicach przyzębia. Jest to niezależna dyscyplina studiów medycznych, której nie należy identyfikować ze standardową stomatologią.

Kiedy należy udać się do chirurga stomatologa?

Ingerencji chirurga stomatologa podlegają przeważnie tzw. ósemki, których ekstrakcja nie należy niestety do najprostszych procesów. Kanały korzeniowe zębów mądrości niejednokrotnie są haczykowate, co jeszcze bardziej upośledza ich bezbolesne wyrwanie. Wówczas do akcji wkracza profesjonalista – chirurg stomatolog, który wykonuje zdjęcie rentgenowskie chorej jamy ustnej i postanawia o dalszym postępowaniu. Chorzy cierpiący na znaczące braki w uzębieniu także mają możliwość skorzystać z szerokiej gamy specjalistycznych operacji prowadzonych w klinice stomatologicznej. Możemy zdecydować się na komfortowe implanty zębowe, czyli cyrkonowe wkręty ulokowane w szczęce osoby poddawanej zabiegowi. Stanowią one bazę, na której należy wykonać koronę zęba. Tak przygotowane implanty są niebywale praktyczne, umieszczone na zawsze i w niczym nie przypominają starodawnych protez.

Czym praca chirurga stomatologa wyróżnia się od pozostałych specjalizacji dentystycznych?

Chirurg stomatolog często współdziała z innymi specjalistami i zleca operacje, które wykraczają poza zwykłą medycynę nieinwazyjną. Przychodzą do niego pacjenci z naruszonymi trzonowcami, których nie da się wyrwać używając standardowych narzędzi. Dodatkowo tkwiące w jamie ustnej resztki miazgi zębowej są zaleceniem do interwencji chirurga stomatologa. W swojej praktyce korzysta on z narzędzi oraz metod terapii, nieosiągalnych u standardowych dentystów. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są z asystą anestezjologa, dlatego strach przed dolegliwościami bólowymi znika. Zwróćmy uwagę też, aby dokładnie przestrzegać porad chirurga stomatologa, unikać słodzonych napojów czy degustowania alkoholu tuż po operacji.