Leczenie alkoholizmu

Ciężko wyczuć, gdzie kończy się kontrolowane spożycie napojów z procentami, a zaczyna nałóg. Chory może być zdania, że wszystko jest pod kontrolą, jednak lekarz stwierdzi, że to już nałóg. W jaki sposób więc zdiagnozować alkoholizm i jakie kroki podjąć, żeby uratować nadużywającego mocnych trunków bliskiego?

Alkoholizm to częste picie

W przypadku rozpoznania uzależnienia alkoholowego nie liczy się ilość spożywanego alkoholu. Znacznie istotniejsza może okazać się natomiast częstotliwość picia – jeśli zdarza się to w takich samych odstępach, odbierz to jako znak ostrzegawczy.

Jak postępuje alkoholizm?

Alkoholizm zaczyna się niewinnie – uzależniony zauważa, iż alkohol jest metodą na zapomnienie kłopotów, a ilość pitych napojów zaczyna rosnąć. Drugą fazę rozpoznasz, kiedy chory będzie zapominał, co robił po alkoholu. Trzecie i czwarte stadium to zaś brak kontroli nad spożyciem i wielotygodniowe ciągi.

Oznaki alkoholizmu

Znaki mówiące, że te problemy to alkoholizm dają ciało i psychika chorego. Zacznij działać kiedy zobaczysz, że twój bliski nie wykazuje już zainteresowania dotychczasowymi pasjami albo obsesyjnie chce znaleźć okazję do sięgnięcia po kieliszek. Twoją uwagę muszą też zwrócić sińce pod oczami, trzęsienie się mięśni i chudnięcie.

Terapia alkoholizmu

Oczekiwane rezultaty da wieloletnia terapia grupowa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także dobór właściwych medykamentów, chociaż na powodzenie ma wpływ przede wszystkim nastawienie chorego. Alkoholizm jest przewlekłą chorobą – ze względu na to należy zdać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma, by pod żadnym pozorem nie sięgnął po kieliszek.