Leczenie depresji

Depresja to choroba, która przynosi wiele objawów. Metody terapii są naprawdę zróżnicowane, a to, na którą z nich w danym przypadku postawić, jest zależne od wielu warunków. Jak obecnie wygląda leczenie depresji i jakie z wykorzystywanych metod przynoszą najlepsze rezultaty?

Leczenie depresji – jakie środki?

Psychiatrzy najczęściej decydują się na leczenie depresji lekami w trudnych przypadkach. Często wybierają dla chorych wybierają środki takie jak fluoksetyna, deanol oraz mitrazapina. Takie leczenie trwa mniej więcej sześć miesięcy i musi odbywać się pod opieką lekarza – nie wolno bez jego wiedzy przestawać brać medykamentów lub zmniejszać ilości. Chemiczne leczenie depresji jest bardzo skuteczną techniką, jednak nie we wszystkich przypadkach można się na nie zdecydować.

Leczenie depresji ruchem

Jedną z najbardziej innowacyjnych technik metodą leczenia depresji są ćwiczenia ruchowe. Przyczyną jej skuteczności jest fakt, że aktywność ruchowa ma wpływ na zwiększenie się poziomu endorfin – mózg chorego po niej lepiej funkcjonuje, a on sam stopniowo zyskuje motywację do walki z chorobą.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Na psychoterapię powinniśmy się zdecydować przede wszystkim wtedy, kiedy chory przeżył dramatyczne wydarzenie – śmierć partnera albo wojnę. Psychologiczne leczenie depresji dobre efekty daje tylko jeśli chory ma zamiar współpracować, ale jest metodą uważaną za najefektywniejszą – skupia się na przyczynie choroby, nie zaś objawach.