Nauka pływania dla dzieci – czy warto się na nią zdecydować?

Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego warto zacząć wspieranie rozwoju niemowlęcia od pierwszych miesięcy jego życia. Doskonale do tego celu nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci jest z roku na rok popularniejsza. Jednak czy daje to jakiekolwiek pożytki? Od jakiego wieku można z pociechą zacząć uczęszczać? Udzielimy odpowiedzi na te zagadnienia.

Nauka pływania dla niemowląt – jakie korzyści przynosi dzieciom?

Naukę pływania dla niemowląt, której oferty znajdziemy bez problemów w większości dużych miast takich, jak Kraków, Wrocław czy Łódź, można rozpocząć się już w trzecim miesiącu życia dziecka. Warunkiem jest jednak wcześniejsze zasięgnięcie porady pediatry, który musi potwierdzić, że w przypadku naszego malucha nie występują ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko doskonałą zabawę dla pociechy, ale też wspiera jego właściwy rozwój. Ćwiczenia na basenie wzmacniają układ oddechowy oraz układ krążenia, stymulują również rozbudowę układu mięśniowego oraz uczą dzieci świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają również układ kostno-stawowy, co w późniejszym czasie ma szczególne znaczenie przy nauce raczkowania oraz chodzenia. Ponadto pływanie rozwija spostrzegawczość oraz celowość ruchów, ponieważ w trakcie ćwiczeń animowane są przeróżne gry, które mają pozytywny wpływ na koordynację oko-ręka. Zalicza się do nich chociażby łapanie zabawki , która unosi się na wodzie. Ćwiczenia odbywające się w grupie rówieśniczej to też korzystny wpływ na rozwój emocjonalny oraz społeczny niemowlaka. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami zapewnia poczucie bezpieczeństwa, umacnia więź emocjonalną i pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla niemowląt – liczy się doświadczony instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie na pewno bezpieczna i efektywna tylko wówczas, gdy będzie odbywać się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Konieczne jest posiadanie przez nich odpowiedniego wykształcenia pozwalającego na prowadzenie zajęć ruchowych z dziećmi.