Nie bój się stomatologa

Specjalistą, do którego nie chodzimy z przyjemnością, jest stomatolog. Gros Polaków jest przerażona na myśl o bólu związanym ze świdrowaniem, leczeniem endodontycznym, wyrywaniem zębów czy skalingiem zwapniałej płytki nazębnej. Żeby uniknąć nieprzyjemnych czynności na fotelu stomatologicznym, wystarczy przecież tylko regularnie dbać o zdrowie jamy ustnej.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się stomatolog?

Pamiętajmy, że stomatolog to fach, który funkcjonuje od zamierzchłych czasów, kiedy to zaczęto przeprowadzać prymitywne zabiegi lecznicze zębów. W dzisiejszych czasach stomatolodzy mają zdecydowanie nowocześniejsze sposoby leczenia, które dają szansę uciec od dotkliwego bólu i chwalić się śnieżnobiałym uzębieniem. Ażeby profesjonalnie wykonywać leczenie, stomatolog musi ukończyć profesjonalne studia, jak również powinien charakteryzować się umiejętnością wysłuchania pacjenta. Z pewnością mało kto ma predyspozycje do wykonywania tego nadzwyczaj wymagającego fachu.

W jaki sposób przekonać się do odwiedzin u stomatologa?

Stomatolog stanie się chętnie odwiedzanym specjalistą, jeśli zwrócimy uwagę na codzienne czynności ochronne uzębienia. Starajmy się czyścić jamę ustną po jedzeniu i piciu, chociaż 2 razy dziennie. Używajmy dobranych do naszych dolegliwości szczoteczek. Najlepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę podłączaną do prądu, gdyż efektywniej eliminuje szkodliwe minerały niż te zwykłe. Zaopatrzmy się w pakiet wykałaczek dentystycznych i płynów do czyszczenia przestrzeni międzyzębnej. Nie zapominajmy, żeby już od okresu przedszkolnego przygotowywać maluchy do regularnej ochrony jamy ustnej – w takiej sytuacji będą cieszyć się zdrowymi zębami i nie będą obawiały się udać do stomatologa. Od 1 roku życia zaleca się zacząć przygodę ze szczoteczką. Żeby przedszkolak oswoił się z wizytami można zaprowadzić go do stomatologa. Początkowa wizyta u dentysty powinna opierać się wyłącznie na pogawędce z lekarzem. Stomatolog winien pokazać przedszkolakowi fotel oraz instrumenty używane do pracy.