Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

Jesienno-zimowe wahania temperatur niekorzystnie oddziałują na naszą odporność. Zazwyczaj męczy nas katar, kaszel oraz podrażnione gardło. Aby się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe sposoby, które pomagają oddalić widmo przeziębienia. Przedstawiamy kilka z nich.

Jak podwyższyć temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. Dlatego warto rozgrzać się za pomocą gorącej herbaty czy kąpieli. Do herbaty można dodać sok z pomarańczy lub cytryny, które mają w sobie znaczne ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. Aby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego lub szałwiowego, co w dodatku wpłynie korzystnie na udrożnienie nosa.

Domowe syropy zwalczające przeziębienie

Źródłem licznych witamin są też czosnek i cebula. Na ich bazie przygotowuje się domowe mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, żeby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić co kilka godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca działanie bakteriobójcze. W tym celu należy roztłuc kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także należy spożywać parę razy dziennie.

Mikstura na podrażnienie gardła

Kiedy pojawia się uczucie bólu gardła, wskazane jest sprawdzić kompozycję masła, miodu i mleka. Doskonale zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju powinno się uważać, by mleko nie było wrzące, dlatego że osłabi to dobroczynne oddziaływanie reszty składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła poleca się również picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu należy reagować na oznaki przeziębienia?

Nie bacząc na to, że pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może mieć poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy aczkolwiek na uwadze, że jeżeli objawy nasilają się to należy zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.