Przepuklina – poważny problem

Przepuklina jest zaliczana do najgroźniejszych dolegliwości. Pomimo tego często bagatelizujemy jej pierwsze symptomy, umożliwiając jej rozwinięcie. To zaś może owocować groźnymi powikłaniami, w wielu sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to przedostanie się błon na zewnątrz, przez co zwiększa się niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych infekcji. Zwykle pojawia się przy udzie, ale potrafi pojawić się również w jamie brzusznej oraz klatce piersiowej. W razie jej zdiagnozowania musimy bezzwłocznie wybrać się do specjalisty, który zastosuje właściwe, skuteczne leczenie.

Przepuklina – jak się pojawia?

Przepuklina najczęściej jest skutkiem zbytniego obciążenia – powstaje na przykład przy dźwiganiu ciężkich rzeczy. Często natomiast powody jej wystąpienia są zupełnie inne – może to być za mały poziom białka, wskutek czego osłabione zostają tkanki utrzymujące narządy brzucha. Ryzyko pojawienia się przepukliny zwiększa się z biegiem lat i szczególnie zagrożeni będą starsi pacjenci, ale nierzadko obserwuje się ją także u dzieci – szczególnie najmłodszych.

Leczenie przepukliny

Zwalczenie przepukliny musi zostać rozpoczęte jak najprędzej i być nadzorowane przez dobrego lekarza. Dzisiejsze metody są znacznie efektywniejsze od sposobów wykorzystywanych kiedyś oraz eliminują skutki uboczne. Zamiast łączyć błony chorego, w miejscu przepukliny stosuje się specjalne membrany, które umożliwiają ograniczenie napięcia i jednocześnie zażegnanie niebezpieczeństwa kolejnego pojawienia się tej dolegliwości.