Technologie w leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym tematem. Obecnie jednak, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym lekarz jest w stanie dostać się do głęboko zlokalizowanych partii zęba. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko bardzo złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji i polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.