Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe informacje w temacie korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to przypadłość, która niesłychanie utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może powodować kolejne choroby oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią na szczęście sprostać tym problemom. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, lecz ma wiele nocyceptorów. Około trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje także podwójne widzenie. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest korygowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź okularów, z czasem jednakże nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej efektywną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie miopii lub niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie zlikwiduje wadę wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]